• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

kutludava

kutludava

ETİK DEĞERLERİMİZ

5.00 TEMEL ETİK DEĞERLERİMİZ
   
1-Yasal olan her şey aynı zamanda ahlaki değildir.
2- Müşteri lehine yorum ilkesi. Eğer bir konuda müşteri ile anlaşmazlık durumuna düşülmüşse olay etik kurula gider ve etik kurulda şirket kendini savunur Etik kurul Müşteri haklıdır önyargısı ile hareket eder…
3- İşçi lehine yorum ilkesi. Eğer bir konuda işçi ile anlaşmazlık durumuna düşülmüşse olay etik kurula gider ve etik kurul da şirket kendini savunur Etik kurul işçi haklıdır önyargısı ile hareket eder…
4-Borçsuzluk ilkesi. Şirketin tüm borcu yıllık cironun %25 inden fazlasını geçemez,
5- Faizden kaçınma ilkesi. Şirket tüm borçlanmasını leasing, katılım bankası finansmanı, sermaye artırımı,hisse senedi ihracı gibi faiz dışı borçlanma kalemlerinden temin eder.
6-Şirket elindeki  tüm nakidi ile reel sektöre yatırım yapar  reel olmayan Faiz, Borsa, Forex  bitcoin VOP gibi Türev ürünlere yatırım yapmaz.
7-Şirket Yanıltıcı reklam yapmaz.
8-Şirket Yıllık karının % 10 nunu İnsani yardım kuruluşları,Türk Silahlı Kuvvetlerini güçlendirme vakfı, Mehmetcik Vakfı,Kızılay, Lösev  gibi kuruluşlara yardım için ayırır.
9-En düşük personel net maaşı 14/1 deki İlkokul mezunu Yardımcı hizmetler sınıfındaki devlet memurundan daha az olamaz. (2019 itibariyle-2995.60 TL)
10- En yüksek yönetici maaşı Genel Müdür (CEO) Cumhurbaşkanı maaşından yüksek olamaz  (2019 itibariyle- brüt 74 500 TL)
11-Riskin sigortalanması ilkesi. Alacakların sigortalanması, Mali mesuliyet sigortası yangın hırsızlık doğal afet gibi tüm risklerin hepsinin sigortalanması konusunda gayret gösterilecek ve bunun için bütçe ayrılacak.
12- Her yılın Aralık ayında  gelecek yıl için bütçe ve yatırım planı yapılacak ve bir önceki yılın değerlendirilmesi yapılacak.
13- Şirket ne kadar karlı olursa olsun Alkol,Fuhuş, Şans Oyunları,Faiz, gibi kurumlara yatırım yapmaz.
14-Fiyatta Rekabet (Öldürücü Rekabet)ten kaçınma, Şirket kalite, zaman, lojistik, maliyet konularında rekabet edebilir. Ancak Asla Fiyatta rekabet etmez. Yani fiyat kırarak rakip satıcıyı iflas ettirmeye çalışmaz
Not: .Bu ve diğer maddelerle  ilgili açıklamayı Şirket kurulurken yazacağım Şirket Anayasasında detaylıca açıklayacağım. Projeyi  Hedeflediğim zamanda bitirebilmek için şimdilik bu metni sonraya bırakıyorum.